Get Adobe Flash player
HOKEJ PODWODNY

Hokej podwodny  jest niekontaktowym sportem rozgrywanym w basenie, typowo na głębokości 2-3 metrów. Podczas gry gracze dwóch sześcioosobowych drużyn starają się tak manewrować ciężkim krążkiem, aby skierować go do bramki przeciwnika. Początki tego sportu datuje się na lata 50 XX wieku zapoczątkowany wśród nurków mórz południowych, którzy byli znurzeni pływaniem w tą i z powrotem w basenie dla podtrzymania kondycji.  W hokeja podwodnego gra się obecnie na całym świecie. Rozgrywane są mistrzostwa świata i Europy.

Jak się gra?

Gracze zakładają podstawowy sprzęt pływacki tzw. ABC. W ręku ochranianym rękawiczką trzymają mały zakrzywiony kijek dostosowany do gry w podwodnego hokeja. Celem gry jest wbicie ważącego 1,2 kg krążka trzymanym w ręku kijkiem do  3 metrowej szerokości bramki przeciwnika mieszczącej się na przeciwległym końcu 25 metrowego basenu.
 Dlaczego sport ten tak szybko wpływa na poprawę wydolności organizmu?

Read more...

ABC HOKIESTY

Dla wielu hokej podwodny to egzotyczna dyscyplina. Ludzie jak o tym słyszą reagują zdziwieniem, zaskoczeniem, potem ciekawością i zainteresowaniem. Następnie zaczynają się pytania o co chodzi, jak się gra, jaki krążek, kijek i sprzęt?  A tak w ogóle to dlaczego akurat taki dziwny rodzaj sportu? Przecież nikt w to nie gra a rozmówca zazwyczaj nigdy o hokeju pod wodą nie słyszał. Cóż, w Polsce ten sport dopiero raczkuje, ale już widać, że entuzjastów jest wielu i wciąż ich przybywa. Na świecie dyscyplina ta sięga lat pięćdziesiątych XX w. Znudzeni zajęciami basenowymi marines postanowili urozmaicić je, wprowadzić element rywalizacji i dodać szczyptę emocji. Chodziło o połączenie pływania z nurkowaniem, aby rozwijać ogólną sprawność i poprawiać wydolność. I tak to się zaczęło. Dziś gra się na całym świecie, są oficjalne mistrzostwa, rywalizuje się na szczeblu lokalnym, narodowym jak i klubowym. Do czołówki należą Kanada, USA, Nowa Zelandia, Australia, Anglia i Francja.

Podstawowe  zasady gry

Krążek waży około 1,2 kg.
Międzynarodowy mecz trwa 33 minuty tzn.: 2 połowy po 15 minut + 3 minuty przerwy pomiędzy nimi.
Ewentualny dodatkowy czas to 10 min. zaczyna się po 3 min przerwie po meczu głównym. Jak nikt nie strzeli to gramy  do tzw. "nagłej śmierci"
Podczas dwóch ostanich minut meczu zegar jest wstrzymywany podczas każdej przerwy w grze.
Grę zaczyna się z przeciwległych końców basenu z jedną ręką na krańcu basenu.
Jest 10 członków drużyny, ale tylko 6 osób może przebywać w tym samym czasie w basenie.
Dlatego podczas oficjalnych meczów dokonuje się szybkich zmian, tak aby gra cały czas toczyła się na najwyższych obrotach.
ZASADY GRY W HOKEJA - PRZEPISY
2.1 Drużyna

2.1.1 W zawodach miedzynarodowych federacja może wystawić 12 graczy. Na mecz zgłasza 10 osób: 6 graczy w wodzie, 4 na ławce rezerwowych

5.1.1.2 Kapitan znajduje sie w każdej drużynie i tylko on może rozmawiać, lub zgłaszać sprzeciw sędziemu, w basenie znajduje się sędzia główny plus 2 pomocników sędziego.