Get Adobe Flash player
ABC HOKIESTY

Dla wielu hokej podwodny to egzotyczna dyscyplina. Ludzie jak o tym słyszą reagują zdziwieniem, zaskoczeniem, potem ciekawością i zainteresowaniem. Następnie zaczynają się pytania o co chodzi, jak się gra, jaki krążek, kijek i sprzęt?  A tak w ogóle to dlaczego akurat taki dziwny rodzaj sportu? Przecież nikt w to nie gra a rozmówca zazwyczaj nigdy o hokeju pod wodą nie słyszał. Cóż, w Polsce ten sport dopiero raczkuje, ale już widać, że entuzjastów jest wielu i wciąż ich przybywa. Na świecie dyscyplina ta sięga lat pięćdziesiątych XX w. Znudzeni zajęciami basenowymi marines postanowili urozmaicić je, wprowadzić element rywalizacji i dodać szczyptę emocji. Chodziło o połączenie pływania z nurkowaniem, aby rozwijać ogólną sprawność i poprawiać wydolność. I tak to się zaczęło. Dziś gra się na całym świecie, są oficjalne mistrzostwa, rywalizuje się na szczeblu lokalnym, narodowym jak i klubowym. Do czołówki należą Kanada, USA, Nowa Zelandia, Australia, Anglia i Francja.

Wg przepisów mecz rozgrywa się na basenie 21-25metrów o głębokości 2-3m. Bramki mają długość 3m a kijki 30-35cm i są różnego kształtu. Zawodnik ma na sobie ABC czyli maskę, płetwy i krótką fajkę. Uszy chroni specjalny czepek,  usta ochraniacz a rękę trzymającą kijek silikonowa rękawica. Krążek w zalewie kauczukowej waży 1,2kg. Wygrywa drużyna, która strzeli  więcej goli. Oczywiście chodzi o wepchnięcie krążka do bramki przeciwnika, co zaliczane jest jako punkt.

Na czas treningów staramy się dobierać składy, aby siły były równe – wówczas rywalizacja jest zaciekła i gra interesująca. Przepisy mówią o dwóch 15 minutowych połowach, ale sporo turniejów klubowych rozgrywanych jest w jeden dzień. Takie spotkania skracają przepisowe mecze do 8-12 minut, co wymusza ciągłą grę na pełnych obrotach. Niestety, kilka minut meczu wymaga gry na maximum możliwości, świetnej koordynacji zmian a każdy błąd może być nie do odrobienia. Po prostu nie ma czasu się odegrać. Drużyna liczy 10 zawodników z czego 6 jest w wodzie a 4 na zmianie. Aby utrzymać tempo i być zawsze w kilku pod wodą, płynność zmian jest bardzo istotna.

Zachęcamy do spróbowania swych sił w hokeju podwodnym, który wszechstronnie rozwija ogólną sprawność organizmu.